Kemijski laboratoriji posebno su opremljene prostorije namijenjene izvođenju pokusa u kojima se nalazi za to potreban pribor, posuđe, uređaji i kemikalije. Sve ovo iziskuje posebno znanje, obuku i vještine kemičara.
Siguran rad u laboratoriju iziskuje temeljito poznavanje pravilne upotrebe kemijskog pribora, uređaja i kemikalija, ali i neke tehničke uvjete kao što su isprani uređaji, prostran i dobro osvijetljen prostor, te laboratorij kojeg je lako prozračiti kako bi se spriječilo štetno djelovanje kemikalija.
Uz pravilno rukovanje aparaturom i kemikalijama, kemičari se također trebaju pridržavati nekih mjera opreza prilikom rada u laboratoriju.
Neke mjere opreza za rad u laboratoriju doimaju se logičnima i ističu se već prilikom prvih satova kemije u školi. Primjerice, prilikom rukovanja kemikalijama se treba zaštititi rukavicama i zaštitnim naočalama te propisanom odjećom i obućom. Preporučuje se nošenje maske u slučaju rada s hlapljivim kemikalijama koje mogu oštetiti dišni sustav.
Izravan kontakt diranjem ili, još gore, oralnom konzumacijom može biti opasan po zdravlje radnika i treba se strogo izbjegavati. Iz istog razloga je u laboratorijima zabranjeno jesti, piti i pušiti.
U laboratoriju je ključna dobra organizacija prostora, što zbog efikasnosti rada, što zbog sigurnosti na poslu. Ovo podrazumijeva:
Nekoliko dodatnih smjernica kojih se valja pridržavati za siguran rad u laboratoriju tiču se ispravnog rukovanja priborom i kemikalijama:
Svaki laboratorij mora sadržavati sredstva za gašenje požara: aparat za gašenje požara, pokrivače za gašenje požara, posudu s pijeskom i ormarić za prvu pomoć (koji sadrži kemikalije i sanitetski materijal).
Ovisno o nezgodi, radnici će ili sami urgirati ili, ako je to izvan njihovih mogućnosti i opasno po njihovo zdravlje, kontaktirati liječnika, pozvati hitnu pomoć ili vatrogasnu službu.
Uz adekvatnu obuku iz prve pomoći, bit će spremni djelovati u slučajevima:
Liječničku pomoć je potrebno pozvati u slučaju stranih tijela unutar rane, većih opekotina i većih oštećenja uzrokovanih kiselinom/bazom (prethodno previti ranu sterilnom gazom namočenom mašću protiv opeklina), trovanja plinom (treba osobu hitno izvesti na svježi zrak i poleći na bok ako je onesviještena), težih oštećenja sluznice, jednjaka i organa za probavu te oštećenja oka.
Ako se Vi želite osjećati sigurnije prilikom rada u laboratoriju ili želite obučiti svoje radnike za pružanje prve pomoći u laboratoriju, možete kontaktirati Duplex Control – stručnjake i ovlaštenu tvrtku za osposobljavanje iz zaštite na radu.
Davor Duplančić dipl.ing.stroj., direktor
098 947 1970
Pošalji e-mail
Duplex control j.d.o.o.
Put Supavla 1
21000 Split
Pon – pet: 07:30 – 15:30
Sub – ned: zatvoreno
Na poseban zahtjev izlazimo na terenska ispitivanja i osposobljavanja i van radnog vremena.
Duplex Control j.d.o.o. je ugovorni partner Kontrol biro d.o.o.
Kontrol biro d.o.o. PC Split 1, Put Supavla 1, Split
Mob: 091 652 2849
Tel: 021 385 405
Pon – pet: 07:30 – 15:30
Sub – ned: zatvoreno
Na poseban zahtjev izlazimo na terenska ispitivanja i osposobljavanja i van radnog vremena.
O autoru