Mjerenje buke okoliša i zvučne izolacije

AutorDavor Duplančić

Mjerenje buke okoliša i zvučne izolacije

Mjerenje buke predstavlja važan aspekt poslovanja svakog prostora i spada pod minimalne tehničke uvjete (MTU) koji moraju biti zadovoljeni kako biste mogli poslovati. Izrazito je važno pravilno provesti ispitivanje buke okoliša ne samo kako ne biste negativno utjecali na okolinu, već i kako biste mogli poslovati u skladu sa zakonom. 

Iako mnogi u to nisu upućeni, dopušten stupanj buke i mnogi parametri propisani su raznim pravilnicima i zakonima bez čijeg poštovanja ne možete zakonito voditi poslovni prostor.  U svjetlu tih izazova, propisi o mjerenju buke postaju neophodni za dobivanje pozitivnih zapisnika koji omogućuju potrebna odobrenja za rad, a za stručnu pomoć tu je Duplex Control.

Mjerenje razine buke

Mjerenje buke okoliša zapravo se odnosi na buku koju proizvodite izvan svog prostora. Preciznije rečeno, jedan od osnovnih ciljeva mjerenja buke jest osigurati da prostori ne proizvode buku koja bi mogla uznemiriti okolne zajednice ili utjecati na zdravlje i dobrobit susjeda. Pritom se misli na kafiće, radionice, gradilište, restorane i druge poslovne objekte koji potencijalno stvaraju buku izvan svog prostora.

Ključ mjerenja buke je utvrđivanje proizvodi li vaš poslovni prostor zvuk koji podiže razinu buke za 1 dB susjedima s otvorenim prozorima ili vibracije koje se prenose kroz strukturu zgrade. Dakle, buka ne ovisi samo o izvoru, već i o zgradi zbog čega je važno mjerenje zvučne izolacije.

Ovisno o prirodi vašeg posla, razlikovat će se i potencijalni izvori buke, no neki su češći od drugih. Vanjske klime jedan su od najučestalijih izvora buke, a koliki je njihov učinak ovisi o prostornom rasporedu, ali i modelima pojedine klime. Uz klima uređaje, izvor buke može biti i bilo koji drugi uređaj čiji rad proizvodi zvuk određene glasnoće ili vibracije – dakle, različiti agregati, ventilatori i slično.

mjerenje razine buke

Zašto je mjerenje razine buke važno vlasniku prostora?

Osim iz suosjećanja prema svojim susjedima, vlasnik poslovnog prostora ima još jedan konkretan razlog zbog kojeg bi mu pravovremeno mjerenje buke trebalo biti važno. Naime, bez pozitivnog izvješća da prostor ne prelazi razinu buke, taj poslovni objekt ne može dobiti pozitivan zapisnik i započeti s poslovanjem. Mnogi investitori toga nisu svjesni i ne uzimaju u obzir buku pri projektiranju ili renovaciji, što dovodi do dvostrukih troškova i naknadnih radova.

Kako se ne biste preračunali i uzrokovali si dodatne troškove, potrebno je izraditi Projekt racionalne uporabe, toplinske zaštite i zaštite od buke te time osigurati da MTU budu zadovoljeni pri projektiranju i građenju. Buka apsolutno mora biti u dopuštenim okvirima prije početka poslovanja, zbog čega i spada pod MTU – zato je važno imati pomoć stručnjaka na ovom području.

Metode mjerenja buke

Postupak mjerenja provode ovlaštene tvrtke za mjerenje buke korištenjem specijalizirane opreme i tehnika tako što prvo odabiru odgovarajuće lokacije unutar radnog prostora koje predstavljaju različite izvore buke. To mogu biti područja blizu strojeva, ventilacijskih sustava ili drugih uređaja koji proizvode buku, a razlikuju se od prostora do prostora zbog specifičnosti izvora buke, ali i različite zvučne izolacije zgrade u kojoj se nalaze. Mjerenja se obično provode tijekom različitih perioda kako bi se obuhvatile sve moguće varijacije u aktivnostima uzrokovane na primjer, povremenim izvorima buke.

Pritom se koristi posebna oprema, kao što je fonometar za mjerenje buke, koja može detektirati frekvenciju i intenzitet zvuka te pružiti detaljne podatke o razini buke u različitim dijelovima radnog prostora, tj. odrediti koji je stupanj buke. Te se mjere izražavaju u decibelima (dB).

Analiza dobivenih rezultata

Nakon što su provedena mjerenja, rezultati se analiziraju i formiraju se zapisnici o buci okoliša i zvučnoj izolaciji koji sadržavaju detaljne informacije o lokacijama mjerenja, izvorima buke, vremenu provedenom na svakoj lokaciji, kao i rezultate mjerenja buke. Osim toga, unose se svi dodatni parametri koji bi mogli biti važni u procjeni buke kao što su: stalni i povremeni izvori buke, metode ispitivanja, korišteni propisi i norme, ali i svi mjerni uređaji.

Ti se zapisnici onda podnose nadležnim tijelima ili Ministarstvu zdravstva radi procjene i odobrenja (https://zdravlje.gov.hr/o-ministarstvu/djelokrug-1297/javnozdravstvena-zastita/zastita-od-buke-4832/zahtjev-za-utvrdjivanje-provedbe-mjera-za-zastitu-od-buke/4839)  kako bi se pokrenuo proces dobivanja dozvole za rad ili uporabnih dozvola za zgrade ili poslovne objekte. Bez pozitivnih zapisnika, tvrtke ne mogu započeti s radom ni useliti se u nove prostore.

Pravni propisi o buci

Propisi postavljaju ograničenja za dopuštene razine buke ovisno o vrsti okoliša i aktivnosti, pa tako u stambenim područjima noćna razina buke može biti ograničena na 45 dB, dok se dopuštena razina buke u poslovnim ili industrijskim područjima može kretati do 65 dB tijekom dana. U skladu s ovim propisima, gradovi često izrađuju karte buke kako bi definirali razine buke u različitim dijelovima grada. Ove karte pružaju smjernice za kontrolu buke i osiguravaju da se dopuštene razine ne prelaze. (Primjer Split: https://split.hr/natjecaji/detalj-natjecaja/strateska-karta-buke-grada-splita)

Nekoliko je pravnih propisa koji se bave ovom tematikom, a najvažniji su “Zakon o zaštiti buke” i “Pravilnik o najvišim dopuštenim razinama buke s obzirom na vrstu izvora buke, vrijeme i mjesto nastanka” u kojima se mogu pronaći točne dopuštene granice te razne smjernice vezane uz mjere zaštite od buke.

Pravni propisi o buci

Kako poboljšati izolaciju?

Ako zvučna izolacija ili buka okoliša ne zadovoljavaju akustičke zahtjeve, mogu se preporučiti mjere koje će smanjiti buku kao što su limitatori buke na zvučnoj opremi za kafiće, dvostruka vrata na noćnim klubovima, postavljanje stiropora na fasadu, promjene u dizajnu radnog prostora i mnoge druge. 

Ovaj je korak važno riješiti na vrijeme kako ne biste morali ulagati više sredstava u preinake i upravo je zato važno poznavati pojam buke te ga primijeniti na svoj posao. Investitori koji zanemaruju ovaj korak mogu se suočiti s dodatnim troškovima i kašnjenjima u projektima – na primjer, renovacija kafića ili restorana može biti prekinuta ako se utvrdi da prostor prelazi propisane granice buke. Općenito, prije početka rada važno je imati na umu i zaštitu okoliša.

Standardi zvučne izolacije u graditeljstvu

Standardi zvučne izolacije u graditeljstvu definiraju minimalne zahtjeve za izolaciju od buke između prostorija, kao i između različitih dijelova zgrade. Norme obično uključuju specifikacije za zvučno izolacijske materijale, kao što su zidovi, podovi i stropovi, te propisuju metode testiranja i mjerenja kvalitete izolacije. Neki od poznatih standarda uključuju ISO 717 za zvučnu izolaciju zidova i EN ISO 140 za opće smjernice o buci. Na mjerenje zvučne izolacije možete gledati slično kao na energetsko certificiranje – u oba slučaja uzima se u obzir protok između prostora i okoline.

Zaključak

Na kraju, ispitivanje buke na radu i poštivanje propisa ključno je za zadovoljavanje minimalnih tehničkih uvjeta bez kojih ne možete krenuti s poslovanjem. Zato je važno da tvrtke i investitori ozbiljno pristupe ovom pitanju kako bi izbjegli potencijalne probleme i osigurali usklađenost sa zakonodavstvom te uštedjeli dodatne troškove koji nastaju zbog neupućenosti u ovu tematiku.

O autoru

Davor Duplančić administrator

Napiši odgovor