Vjerujemo da ste kao poslodavac ambiciozni i poduzetni. Kao takvi, vjerojatno potičete svoje radnike da rade što je moguće kvalitetnije. “Cijena” ove kvalitete rada ili naprosto povećani obim posla koji dolazi s napretkom i rastom firme može dovesti do prekovremenog rada.
No, jeste li upoznati s točnim brojem prekovremenih sati koje Vaši radnici smiju raditi i načinima plaćanja prekovremenog rada? Ako niste sigurni, tu smo da Vam pomognemo.
Poznato Vam je da u ugovoru radnika stoji broj sati koje će on obavljati tjedno. U slučaju punog radnog vremena, to je 40 sati tjedno tj. manje slučaju nepunog radnog vremena. U prekovremeni rad se računaju svi sati koji se rade, a da prelaze ugovoreno radno vrijeme (puno ili nepuno).
Zakon o radu definira i regulira prekovremeni rad (čl. 65). Nekoliko osnovnih uputa kojih biste se trebali pridržavati prema ovom Zakonu su sljedeće:
Sukladno Zakonu o radu, radnik ima pravo na povećanje plaće za prekovremeni i noćni rad. Zakon o radu ne određuje iznos, odnosno postotak povećanja plaće. To je određeno zasebnim propisima, pravilnicima o radu ili pak kolektivnim ugovorom ili ugovorom o radu.
Svakako, jedan od razloga povećanja plaće za prekovremeni i noćni rad je povećanje zdravstvenih rizika radnika.
Noćni rad se obavlja u vremenu između 22 h i 6 h ujutro. Kako biste vodili računa o zdravlju svojih radnika, bitno je prilikom organizacije rada imati na umu da radnik ne može u razdoblju od 4 mjeseca raditi prosječno više od 8 sati unutar noćnog radnog vremena za svaka 24 sata.
Ako radnik obavlja posao noću, poslodavac je dužan osigurati sigurne radne uvjete u skladu sa svim sigurnosnim i zdravstvenim mjerama.
Za dugoročno osigurati zdravlje radnika, svaki noćni radnik treba proći zdravstveni pregled (o trošak poslodavca) kojim se utvrđuje da noćni rad ne ugrožava njegovo/njeno zdravlje. Ako se pregledom utvrde zdravstvene tegobe proizašle iz noćnog rada, poslodavac je dužan prebaciti radnika na dnevno radno vrijeme.
Svaki radnik ima ugovorom određen tjedni odmor. Ovo je najčešće obuhvaća cijeli vikend ili samo nedjelje. Za rad tijekom dana odmora i državnih blagdana, radnici imaju pravo na povećanje plaće, odnosno imaju pravo premije na plaću. Premija nije određena Zakonom o radu već je, kao u slučaju naknade za noćni rad, određena kolektivnim ugovorom, pojedinačnim ugovorom o radu ili pravilnikom o radu poslodavca.
Također, ako je radnik radio na dane odmora, treba mu se omogućiti zamjenski tjedni odmor kojeg se određuje odmah po završetku ovog radnog vremena. Ovo se primjenjuje samo na rad tijekom “slobodnih dana”, ali ne i na rad blagdanom za kojeg ne postoji naknada.
Poslodavcima je primarno po ovom pitanju voditi računa o ukupnom broju sati koje radnik obavi te da on ne prijeđe zakonski dozvoljenu granicu. Također, bitno je pravilno postupati prema radnicima i isplatiti prekovremene sate (sukladno relevantnim zakonima, ugovorima i pravilnicima) te omogućiti uzimanje drugih slobodnih dana ukoliko dođe do promjene rasporeda rada.
Imajte na umu da noćni i prekovremeni rad mogu dovesti do neželjenih, štetnih posljedica po zdravlje radnika. Zdravi radnici su sigurno sretniji i produktivniji radnici!
Davor Duplančić dipl.ing.stroj., direktor
098 947 1970
Pošalji e-mail
Duplex control j.d.o.o.
Put Supavla 1
21000 Split
Pon – pet: 07:30 – 15:30
Sub – ned: zatvoreno
Na poseban zahtjev izlazimo na terenska ispitivanja i osposobljavanja i van radnog vremena.
Duplex Control j.d.o.o. je ugovorni partner Kontrol biro d.o.o.
Kontrol biro d.o.o. PC Split 1, Put Supavla 1, Split
Mob: 091 652 2849
Tel: 021 385 405
Pon – pet: 07:30 – 15:30
Sub – ned: zatvoreno
Na poseban zahtjev izlazimo na terenska ispitivanja i osposobljavanja i van radnog vremena.
O autoru